Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rudnikach

Zegar

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Przetłumacz stronę


Powitanie

Witaj na Oficjalnej stronie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach.

MAŁA STAJENKA

We wtorek, 16 grudnia, w Przedszkolu Publicznym w Kościelcu odbył się X Festiwal Kolęd i Pastorałek ,,Mała Stajenka”. Nasze przedszkole reprezentowały: Oliwia Kubik z grupy maluchów oraz Iga Militowska z grupy średniaków. Obie dziewczynki bardzo ładnie zaprezentowały przygotowane pastorałki. Doceniła je również komisja konkursowa, przyznając w kategorii dzieci 3 – letnich III miejsce – Oliwii Kubik, a w kategorii dzieci 4 – letnich I miejsce Idze Militowskiej. Małym solistkom serdecznie gratulujemy a wszystkich zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola!

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W piątek, 5 grudnia, najmłodsze przedszkolaki odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość został gorąco przywitany przez dzieci, które z wielkim przejęciem zaśpiewały dla niego piosenki oraz wyrecytowały wierszyki. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz oczywiście piękne prezenty, które św. Mikołaj rozdał wszystkim grzecznym dzieciom. Przedszkolaki z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne :) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii przedszkola.

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY W KRZYŻOWEJ

W dniach 29.09- 03.10.2014r. uczennice z naszej szkoły (Marzena Szwejda i Paula Kata z klasy IIa gimnazjum) wraz z nauczycielem języka niemieckiego- p. Dorotą Grzywną wzięły udział w polsko- niemiecko- białoruskim spotkaniu młodzieży w Krzyżowej, gdzie działa fundacja „Krzyżowa”, której głównym celem jest szerzenie pokoju, tolerancji i współpracy pomiędzy narodami Europy.

W trakcie spotkania uczniowie, podzieleni na grupy międzynarodowe, brali udział w różnorodnych zajęciach, prowadzonych głównie w języku angielskim. Zorganizowane już pierwszego dnia gry integracyjne i animacje językowe pomogły w przełamaniu barier językowych i nawiązaniu pierwszych kontaktów. Podczas warsztatów uczniowie wzajemnie poznawali swoje kraje, zagłębiali się w znaczenie słowa „tolerancja”, walczyli ze stereotypami, a na zajęciach kreatywnych robili świece od podstaw. W trakcie podchodów po Krzyżowej młodzież odkrywała historię i znaczenie tego miejsca, na wieczorze międzynarodowym prezentowali swoje kraje, ich kulturę i obyczaje, konwersowali podczas ogniska, dyskoteki czy zajęć sportowych. Wspólnie odwiedzili również małe, ale miłe i przyjazne miasteczko Świdnicę.

Wszyscy uczestnicy spotkania wykorzystali efektywnie tutaj spędzony czas, nawiązali wiele kontaktów, a przede wszystkim posługiwali się językiem obcym w praktyce i poznali bliżej rówieśników z innych krajów Europy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Zespołu.

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki od dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Aby przybliżyć dzieciom owe tradycje, w piątek 28 listopada w grupie 3- latków i 4- latków odbyły się Andrzejki. Wprowadzeniem w magiczną atmosferę było zapalenie magicznej świecy oraz opowieść o zwyczajach i tradycjach andrzejkowych. Dzieci poznały najbardziej popularne wróżby: lanie wosku, wróżby z butami, z kubeczkami, andrzejkowy magiczny krąg, wróżby z butelką i z monetą. Przedszkolaki dowiedziały się kim zostaną w przyszłości oraz co się wydarzy w najbliższej przyszłości. Zabawa przy muzyce, oraz konkursy dopełniły uroczystości. Zabawę uświetnił ,,ciasteczkowy” konkurs, podczas którego dzieci z wielkim zapałem walczyły o pierwsze miejsce. Wróżby i przepowiednie przyniosły najmłodszym przedszkolakom wiele radości, śmiechu oraz wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.

PIELGRZYMKA PARAFIALNA DO GROBU ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rudnikach ks. Zdzisław Simiński zaprasza wszystkich na pielgrzymkę parafialną do grobu Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 23.05- 31.05.2015 roku. Będzie to parafialne uczczenie 10 rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II i nadania Zespołowi Szkolno- Przedszkolnemu w Rudnikach Jego imienia oraz 30- lecia ustanowienia w Rudnikach samodzielnej struktury kościelnej administracji mającej status wikariatu terenowego z stale rezydującym na miejscu kapłanem.

Szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki do pobrania.

PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA W 4- LATKACH

W grupie czterolatków jest realizowany w ramach zajęć dodatkowych program Profilaktyka logopedyczna. Celem programu jest: wspomaganie  prawidłowego rozwoju mowy dziecka i trwałe jej usprawnianie. Prowadzone zabawy i ćwiczenia usprawniające narządy mowy są kontynuacją ćwiczeń kształtujących całe ciało, ponieważ dzieci mające trudności ze sprawnym bieganiem, wspinaniem się, chodzeniem po schodach, łapaniem piłki czy jazdą na rowerze mają często problemy z ruchami precyzyjnymi, do których zalicza się ruchy narządów artykulacyjnych. Prawidłowe wymawianie dźwięków mowy nie jest także możliwe bez umiejętności efektywnego oddychania.   

W ramach programu prowadzone są zabawy i ćwiczenia poprawiające sprawność: języka, policzków, żuchwy, warg, podniebienia miękkiego oraz ćwiczenia i zabawy oddechowe- wydłużające fazę wydechową i utrwalające prawidłowe oddychanie, a także zabawy słuchowe i relaksacyjne.

PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE WSZAWICY U DZIECI I MŁODZIEŻY

Mimo postępu cywilizacyjnego oraz dużej dostępności do środków higieny osobistej wszawica jest nadal problemem.
Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Dyrektora Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia dotyczącym profilaktyki i zwalczania wszawicy.

Stanowisko Dyrektora Departamentu Matki i Dziecka dot. profilaktyki i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Mruczy miś mruczanki,

mruczy kołysanki

i odgania smutki

chociaż jest malutki.

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci, powiernik ich tajemnic i sekretów, najmilsza zabawka – Pluszowy Miś. Jest to niezwykła przytulanka, która pomaga zasnąć, pociesza w trudnych chwilach
i pozwala ukoić smutek.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki- to jest w 2002 roku. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Chyba w każdym domu można go spotkać np. w dziecinnym pokoju, na półce lub schowanego w pudełku, na strychu.

W grupie czterolatków Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy cały tydzień. Przedszkolaki przynosiły do przedszkola swoje ulubione misie: duże, małe, malutkie, kolorowe, mięciutkie. Każdego dnia misie towarzyszyły dzieciom w przedszkolnych zajęciach. Czterolatki malowały, rysowały swoich ulubieńców. Uczyły się z nimi liczyć, śpiewały i tańczyły. Zorganizowały także przyjęcie dla swoich przyjaciół – misiów. Bardzo miły był poobiedni odpoczynek, podczas którego mogły przytulić się do swojego misia i wysłuchać bajek, których bohaterami byli: Miś Uszatek i Kubuś Puchatek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.

SZNUPEK RADZI

W piątek 21 listopada policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie odwiedził uczniów klas I- III szkoły podstawowej, gdzie zaprezentował dzieciom film ze Sznupkiem w roli głównej. W trakcie filmu dzieci wysłuchały bajki, którą opowiedziała Majka Jeżowska oraz wysłuchały piosenki ,, My przepisy dobrze znamy”.

Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 14 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IV. W pięknej formie zaprezentowali informacje dotyczące drogi Polaków do odzyskania utraconej wolności. Przypomniano legendarną postać marszałka Józefa Piłsudskiego, uczeń w stroju żołnierza- Maciej Ficek wzruszająco recytował wiersz poświęcony temu twórcy niepodległej Polski. Uczniowie       w pięknych strojach Sosny, Topoli, Brzozy i Dębu w przejmujący sposób wspominali smutne dzieje walk polskich powstańców oraz utworzenie Legionów Polskich. Zabrzmiała „ My Pierwsza Brygada”. Pieśni patriotyczne „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa” pięknie zaśpiewały Julia Militowska i Nina Zawadzka. Występ zakończyła wspaniała recytacja wiersza „Piękna jest nasza ziemia” ślicznej Krakowianki, w tę rolę wcieliła się Nina Zawadzka. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła młodych aktorów.

BEZPIECZNIKI TAURONA

Images: tauron.jpg 

W miniony czwartek tj. 13 października do uczniów szkoły podstawowej przyjechał ekspert, który przeprowadził wśród naszych uczniów edukacyjne zajęcia  „Bezpieczniki Taurona. Włącz dla dobra dziecka”. Celem tego programu jest przekazanie wiedzy o energii elektrycznej uczniom szkół podstawowych. Inicjatywa Taurona, jest potrzebna, przede wszystkim ze względu na ważną tematykę i okazję do uświadamiania dzieci i młodzieży o możliwych zagrożeniach związanych z użytkowaniem energii elektrycznej.
Brak odpowiedniej wiedzy na temat zasad właściwego korzystania z energii elektrycznej jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci. Wpływ na to ma również lekceważenie tych zasad przez rodziców, dlatego fundamentalną kwestią jaką opiekunowie i szkoły powinni uwzględnić w edukacji najmłodszych, jest odpowiedzialne korzystanie  z prądu.

Nasze dzieci dowiedziały się, czym jest prąd elektryczny, w jaki sposób powstaje i dociera do domów oraz jakie urządzenia zasila. Były quizy, zadania zręcznościowo- logiczne, filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne,  a wszystko po to aby wyedukować dzieci w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Na zakończenie zajęć były prezenty od firmy TAURON- kamizelki odblaskowe, długopisy oraz książeczki edukacyjne dla najmłodszych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Zespołu oraz obejrzenia filmu edukacyjnego oraz prezentacji multimedialnej.

Wygenerowano w sekund: 0.09
3,074,758 unikalnych wizyt